MB TEKNOLOJI DESTEK

Outlook 2010 Dosya Arşivlemesi

Outlook 2010 üzerinde Mail yükünü azaltmak adına belirli bir tarihten önceki maillerinizi kendi makineniz üzerine arşivlemek için aşağıda ki yolu takip edebilirsiniz.

 

Outlook 2010’u açıyoruz.
Sırasıyla Dosya(1) > Bilgi(2) > Temizleme Araçları(3) > Arşiv(4) Kısmına açıyoruz.

Arşiv penceresinde aşağıda ki seçenekleri seçili hale getiriyoruz.
1. Bu klasörü ve tüm alt klasörleri arşivle seçeneği işaretli olacak.
2. Bu kısımda “Gelen Kutusu” seçilecek. Bu şekilde Gelen Kutusu ve altında oluşturmuş olduğunuz tüm klasörler arşivlenmiş olacak.
3. Bu kısımda hangi tarihten öncekiler arşivlenecek ise onu seçiyoruz. Biz 01.01.2012 tarihinden öncekileri arşivlemek istediğimizden tarihi bu şekilde ayarlıyoruz. Sistem archive dosyasını oluşturduktan sonra Gelen Kutusundan bu belirttiğiniz tarihten önceki mailleri archive klasörüne taşıyacaktır.
4. Bu kısım oluşturacağımız bu archive.pst nin nerede tutulacağını sormakta. Biz Makinemiz üzerinde ki D dizinini seçip orada bir 2012 Archive adında bir klasör oluşturup bunun orada oluşturulmasını sağlayabiliriz.
Arşiv Dosyası kısmında Gözat’a tıklayarak aşağıda ki pencerede olduğu gibi D nin içerisinde oluşturduğumuz 2012_Archive klasörünü seçiyoruz.

Bu işlemleri tamamladıktan sonra “Arşiv” penceresinde Tamam butonunu tıklayarak arşivleme işlemini başlatıyoruz. Bu işlem mail data boyutuna göre zaman alacaktır.

Burada sistem önemli olarak işaretlenmiş ve okunmamış mailleri archive klasörüne taşımamaktadır. Mail her ne kadar sizin belirttiğiniz tarihten önce de olsa okunmamış yada önemli olarak işaretlenmişse onu yine güncel posta kutunuzda saklayacaktır.

Arşiv işlemi tamamlandıktan sonra yukarıda ki resimde görüldüğü gibi mail klasörlerinin bulunduğu yerin en altına Archive adında bir klasör gelecektir. Bu klasörü genişlettiğimizde Gelen Klasör ün içerisinde ki tüm klasörlerin burada olduğunu ve gelen klasör içerisinden belirttiğimiz tarihten önceki maillerin buraya taşındığını ayrıca Arşivlenen maillerin kullandığımız gelen kutusundan silindiğini göreceksiniz.
Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta Archive klasörünün bundan sonra Exchange sunucusunda değil de sizin makineniz üzerinde tutulduğudur.

Bunun yedeklenmesi ve saklanması bundan sonra kullanıcının sorumluluğu altında olacaktır.

Makale Detayları

Makale Kodu :
7
Ekleme Tarihi:
2020-08-04 16:39:42
Görüntüleme :
1.677
Oylama (Oylar):
(5)